Jak zmienić branżę na IT? Część I: wynagrodzenia

Zmiana branży na IT to decyzja, którą rozważa wiele osób. Wysokie zarobki i stabilność zatrudnienia w tej branży mogą wydawać się kuszące, ale czy są gwarantowane? Jak szybko zaczniesz zarabiać więcej niż w dotychczasowej pracy? W tym wpisie spróbuję pomóc Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Zdaję sobie sprawę, że poniższy wpis może wyglądać jakbym chciał Cię zniechęcić do zmiany branży. Jednak kluczowe jest, aby Twoja decyzja była maksymalnie świadoma, więc nie będę lukrował rzeczywistości. Ta zmiana nie będzie najłatwiejszą w Twoim życiu. Sam dokonałem takiej zmiany (programuję od podstawówki, ale nie od początku kariery zawodowej miałem w stopce maila słowo „developer”) i była to najlepsza decyzja w moim życiu, rozpoczynająca serię innych świetnych decyzji.

Nie podam Ci wszystkich informacji na tacy ani nie będę stawiać zbyt wielu tez. Zamiast tego wskażę pewne kierunki, abyś samodzielnie mógł/a odpowiedzieć sobie na pytanie „czy warto”. To pomoże Ci podjąć właściwą decyzję i być lepiej przygotowanym na wyzwania, które mogą Cię czekać. Umiejętność wyszukiwania informacji to pierwszy mały test, czy warto inwestować czas w naukę programowania – zdecydowanie łatwiej jest być programistą, kiedy potrafisz sprawnie znaleźć informacje potrzebne do rozwiązania problemu.

Wysokie wynagrodzenia kuszą

Wysokie wynagrodzenie w IT to jeden z głównych powodów, dla których ludzie rozważają zmianę branży. Warto jednak pamiętać, że droga do osiągnięcia wysokich zarobków nie zawsze jest prosta i szybka. Na początku kariery, jako junior developer, zarobki mogą być niższe niż się spodziewasz. Czasem potrzeba kilku lat, aby faktycznie zacząć zarabiać dużo.

Na polskim rynku istnieją portale, które specjalizują się w ofertach pracy dla IT, często z podanymi widełkami płacowymi. Użyj filtrów, aby wyszukać oferty dla juniorów wyłącznie z widełkami płacowymi. Warto zawęzić kryteria do technologii, która Cię interesuje. Przejrzenie wyników pozwoli Ci zorientować się, jaką stawkę możesz otrzymać na początku swojej przygody z IT.

Czy po tym wyszukiwaniu jesteś zawiedziony? A może stawki są dla Ciebie akceptowalne, ale pod warunkiem, że sprawnie wskoczysz na wyższe zarobki? Zatem kontynuujmy wyszukiwanie informacji.

Jeśli znasz już odpowiedź na pytanie „ile zarabia junior”, teraz zmień kryteria wyszukiwania, aby sprawdzić, ile zarabia mid/regular developer. Zwróć uwagę na różnicę w liczbie ofert dla juniorów i midów. Często oferty dla midów zawierają informacje o wymaganym doświadczeniu lub umiejętnościach, które musisz zdobyć, aby awansować.

Pamiętaj, że nie zawsze dostaniesz podwyżkę w tej samej firmie. Często lepsze zarobki wiążą się ze zmianą pracy. Dlatego jeśli nie czujesz się komfortowo z szukaniem nowej pracy – sprawdzanie ofert dla midów nie musi dać odpowiedzi ile będziesz zarabiać po „awansie”.

Po wykonaniu powyższego ćwiczenia masz realną wiedzę o aktualnym stanie rynku. Dodatkowo raporty płacowe dostępne na portalach z ofertami pracy mogą dostarczyć dodatkowych wniosków. Warto jednak zwrócić uwagę, że „wszystko płynie” i za rok sytuacja na rynku może być całkiem inna. Nie musisz co prawda nabierać się na katastroficzne tezy, że narzędzia AI zastąpią programistów, nie w tym rzecz. Różnorakie czynniki ekonomiczno-gospodarcze czy nawet geopolityczne mogą mieć wpływ na zarobki, liczbę ofert, a nawet to czy Twój projekt IT nie zostanie przerwany gdy nie będziesz się tego spodziewać.

A jeśli chcę być freelancerem?

Biorąc pod uwagę, ze trafiłeś na bloga „C# od zera”, to musisz mieć dużo odwagi, żeby myśleć o byciu freelancerem. C# nie jest popularną technologią wśród freelancerów, co może utrudniać znalezienie klientów potrzebujących aplikacji w tym języku. Bycie freelancerem to raczej nie jest łatwe zajęcie dla junior developerów – musisz wiedzieć co robisz, aby móc efektywnie wykonywać zlecenia dla klientów.

Mimo że stawka zależy od Ciebie, warto sprawdzić, ile możesz zarobić, przeglądając portale z ofertami zleceń. Istnieje kilka polskich portali tego typu, ale są też popularne zagraniczne portale, gdzie znajdziesz oferty z całego świata. Pamiętaj, że jako freelancer będziesz musiał sam negocjować stawki z klientami i zmierzyć się z konkurencją.

Na umowie B2B zarobię więcej niż na etacie

Zachowaj ostrożność przed bezkrytycznym przyjmowaniem takich tez. Skoro wiesz ile zarabia junior, to poszukaj w Internecie kalkulatora B2B i sprawdź ile realnie trafi do Twojej kieszeni. Spróbuj też z kwotami dla midów – zobacz w jaki sposób zmieniają się kwoty podatków wraz z wysokością stawek. Jaki typ podatku wybierzesz (liniowy, ryczałt, zasady ogólne)? Jeśli ryczałt, to jaka stawka będzie właściwa? To są trudne pytania, których nie powinieneś od siebie odsuwać z myślą „jakoś to będzie”.

Weź pod uwagę brak płatnych urlopu na B2B – za nieprzepracowane dni po prostu nie otrzymasz wynagrodzenia, także w przypadku choroby. Oczywiście są firmy, które oferują korzystniejsze warunki na umowach B2B, ale warto upewnić się, że są one zgodne z prawem.

Warto też zwrócić uwagę na częściowy brak społecznego zrozumienia i przyzwolenia dla umów B2B – tylko czekać, aż któryś Twój znajomy lub członek rodziny określi Cię oszustem i złodziejem 😉 Polscy politycy lubią od czasu do czasu straszyć „zrobieniem porządku z fikcyjnym samozatrudnieniem”. W trakcie poprzednich rządów istniał w przestrzeni medialnej temat tzw. „testu przedsiębiorcy”. Z niedawnych informacji wynika, że obecnej władzy również ta sprawa leży na sercu i niebawem poszukają sposobów, by ten „problem” rozwiązać.

Ze względu na wszystkie wyżej wymienione sprawy, zakładając działalność gospodarczą, warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym/prawnikiem. Zwłaszcza polecam spotkanie z doradcą, bo z niego dowiesz się najwięcej. Owszem, prawdopodobnie nie będzie to tania wizyta, ale warta każdej złotówki. Przed spotkaniem spisz listę pytań, aby efektywnie wykorzystać czas konsultacji. Po spotkaniu powinieneś mieć wiedzę, czy faktycznie zarobisz więcej na B2B oraz jak to zrobić bezpiecznie, z poszanowaniem prawa.

Podsumowanie

Zmiana branży na IT jest jak długoterminowa inwestycja. To decyzja, która nie zawsze przynosi natychmiastowe korzyści i wymaga dużej cierpliwości oraz zaangażowania. Wynagrodzenie to tylko jeden z aspektów, które mogą wystawić Twoją cierpliwość na próbę. W kolejnych wpisach omówię inne kluczowe aspekty przebranżowienia, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję i być przygotowanym na wyzwania, które mogą Cię czekać.